Jak odmienić salon ekskluzywnymi dodatkami?

Każdy styl rządzi się swoimi prawami. Tym, co podkreśla jego charakter są dodatki. Obecnie bardzo popularny jest eklektyzm. W szczególności łączenie ze sobą elementów charakterystycznych dla kultury wschodu i zachodu. Minimalizm przełamywany jest strojnymi dekoracjami lub barwnymi dodatkami, zaś typowo zachodnim meblom towarzyszą dodatki charakterystyczne dla krajów Dalekiego Wschodu.

W jaki sposób połączyć te elementy, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku i nie stworzyć kiczowatego wnętrza?

Chcąc dobrać orientalne dodatki do typowo zachodnich mebli warto dobrać je tak, by ich kolorystyka współgrała ze sobą. I tak do ciemnobrązowych mebli warto dobrać przedmioty wykonane z wysokiej jakości szkła w kolorze zielonym (szmaragdowym) ze złotymi okuciami. Kolor zielony będzie przywodził na myśl szmaragdy lub jadeit, które to są bardzo popularne w sztuce Dalekiego Wschodu – szczególnie w Chinach i Japonii, gdzie są cenniejsze niż złoto. Jakie dodatki wybrać? Mogą to być rożnego rodzaju patery, misy, a nawet wazy i wazony przypominające swoją formą antyczne amfory.

Ekskluzywna Patera ART28
Ekskluzywna Patera ART04
Ekskluzywna Patera ART24
Ekskluzywna Patera ART25
Ekskluzywna Waza ART29
Ekskluzywny Wazon ART27

Zarówno do jasnych, jak i ciemnych mebli pasować będą dodatki z ciemnego szkła ozdobionego grawerem i złotą farbą. Orientalne wzory nawiązujące do tamtejszej tradycji zdobniczej podkreślą charakter wnętrza, ale i dodadzą mu nieco tajemniczości.

Urządzając wnętrze należy pamiętać, by nie przesadzić ze zbyt dużą ilością mocnych kolorów i różnorodnością motywów. Najlepiej wybrać jeden, który powtórzy się np. na dekoracyjnych paterach oraz tekstyliach zdobiących pomieszczenie.

Dodatki do salonu

Dodatki stanowią o tym jak będzie postrzegane Twoje wnętrze. Dlatego bardzo ważne jest to, aby przyłożyć dużą uwagę do wybrania odpowiednich elementów dekoracyjnych, pasujących do stylu, w jakim jest urządzony dom lub mieszkanie. Podkreślą one charakter wnętrza i sprawią, że będzie wyglądało bardziej ekskluzywnie.

Wybierając dodatki do wnętrz klasycznych, urządzonych w stylu dworskim lub dworkowym musimy pamiętać o tym, że już główne elementy wystroju wnętrza – szafy, komody, stoły i meble wypoczynkowe są bardzo strojne same w sobie. Dlatego dodatkowe elementy do aranżacji muszą być stonowane i pasować do kolorystyki pomieszczenia. Warto wspomnieć też o tym, aby wybierać rzeczy wykonane z najwyższej jakości materiałów – metali szlachetnych, kryształu, wysokiej jakości drewna czy marmuru.

Co zatem wybrać do stylowego salonu urządzonego w stylu klasycznym?

Najlepiej postawić na dodatki ze złotym wykończeniem. Ciekawym dodatkiem może być zegar. Do dużych salonów i jadalni można wybrać stojące zegary z wahadłem. W mniejszych lepiej sprawdzą się zegary na stół o wysokości kilkunastu centymetrów.

dodatki do salonu 1
dodatki do salonu 2
dodatki do salonu 3
dodatki do salonu 4
Stylowy Zegar AS2
Stylowy-Zegar AS2 1

Patera ze złotym okuciem – takie naczynie sprawdzi się zarówno jako dekoracja stołu, jak i komody. Można ją ustawić również w szklanej witrynie.

Ekskluzywna Patera ART05-324

Kolejnym elementem, który warto wykorzystać do dekoracji klasycznych wnętrz są stylizowane kolumny, które mogą pełnić rolę nietypowych kwietników. Kariatydy, kanefory i atlanty, czyli postaci kobiece lub męskie dźwigające nad głową ciężary to propozycja pasująca zarówno do wnętrz dworskich jak i stylizowanych na antyczne.

Figura 4 i 5--1075